5% RABATU Z OKAZJI NOWEJ ODSŁONY SKLEPU
Darmowa dostawa od 99,99 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Uprawa bananowców w Polsce

2023-02-09

Uprawa bananowców w Polsce nie jest powszechna ze względu na klimat, który nie jest odpowiedni dla tych roślin. Banany wymagają ciepłych i wilgotnych warunków, które są typowe dla tropikalnych i subtropikalnych obszarów, takich jak Karaiby, Centralna i Południowa Ameryka oraz Azja Południowo-Wschodnia. W Polsce temperatura jest zbyt niska dla wielu odmian bananów, a okresy suche i mrozy są szkodliwe dla tych roślin.

Jednak niektórzy ogrodnicy i hobbyści kwiatów w Polsce uprawiają bananowce jako rośliny doniczkowe, które można hodować w domu lub w szklarni. W tych warunkach rośliny mogą rosnąć i kwitnąć, ale nie produkują owoców. Jeśli zdecydujesz się na uprawę bananowca w Polsce, ważne jest, aby zapewnić mu odpowiednie warunki, takie jak ciepło, wilgotność, światło i odpowiednie nawożenie.

 

Banany wymagają dobrze nawożonych gleb, aby prawidłowo rosnąć i produkować owoce. Oto kilka rodzajów nawozów, które można stosować do uprawy bananowca:

Nawozy mineralne: Bananowiec potrzebuje dużych ilości azotu, fosforu i potasu, aby wzmocnić jego wzrost i produkcję owoców. Można stosować nawozy w postaci granulowanej lub rozpuszczalnej w wodzie, które zawierają te składniki odżywcze. Np. Florovit 1L w płynie uniwersalny

Nawozy organiczne: Bananowiec może korzystać z naturalnego nawozu, takiego jak kompost, obornik lub mulcz z liści, które zawierają składniki odżywcze i pomagają utrzymać odpowiednią wilgotność gleby. Np. Biohumus w płynie (można go nawet nie rozcieńczać)

Nawozy mikroelementowe: Bananowiec wymaga również niezbędnych mikroelementów, takich jak żelazo, cynk, miedź i mangan, aby prawidłowo rosnąć. Można stosować nawozy mikroelementowe w postaci granulowanej lub rozpuszczalnej w wodzie. Np. Azofoska, Plantofoska 

Ważne jest, aby stosować nawozy zgodnie z zaleceniami producenta i kontrolować poziom składników odżywczych w glebie, aby uniknąć przenawożenia, które może być szkodliwe dla rośliny. Konieczne może być również regularne przesadzania bananowca do większych doniczek, aby zapewnić mu więcej miejsca do wzrostu i umożliwić glebie dostarczenie odpowiedniej ilości składników odżywczych.

Bananowce w Polsce bardzo szybko rosną też w gruncie, ale na zimę należy je przenieść w chłodne, suche miejsce.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023
pixel